8 błędów przy kupowaniu używanego samochodu

Pamiętaj o tym, zanim kupisz.

1. Jeśli szukasz wypasionego samochodu w bardzo okazyjnej cenie, to musisz wiedzieć o tym, że to może być tylko pułapka zastawiona przez naciągaczy. Rzadko zdarza się żeby zakupić auto w okazyjnej cenie, przy okazji posiadające najlepsze parametry. Skup samochodów, dealer czy nawet zwykły właściciel chcą zarobić, tak jak Ty czekasz na dobra okazję.
2. Mimo że wydaje Ci się, ze Twój szwagier lub kolega są ekspertami w dziedzinie motoryzacji, to wcale tak nie musi być tylko dlatego że wiedza więcej niż Ty sam. Jeśli chcesz kupić coś naprawdę dobrego, to lepiej udać się na szybki przegląd lub uzyskać poradę prawdziwego eksperta.
3. Nie podejmuj zakupu samochodu bez jazdy próbnej. Dopiero po przetestowaniu samochodu praktycznie, jesteś w stanie ocenić jego stan, sposób jazdy i ewentualne deficyty. Jazda pozwoli tez ocenić jak się czujesz w pojeździe i czy Ci odpowiada.
Sprawdzaj inie daj się o szukać.
4. Zapytaj właściciela o książkę serwisową. To często pomijany element w transakcji kupna- sprzedaży. Warto jednak zajrzeć do jej środka, by dowiedzieć się jak samochód był prowadzony, gdzie został poddany przeglądowi, co zostało w nim wymienione.
5. Upewnij się, że auto nie jest kradzione. W celu weryfikacji takich danych, wystarczy zapytać na komendzie. Załatwia to problem od ręki i pozwala uniknąć ewentualnej kary za paserstwo.
6. Mały przebieg może oznaczać kłamstwo. Wielu z nas oczekuje, że potencjalny samochód będzie miał jak najniższy przebieg. Właściciele czy też zarządcy skupów samochodów, znając oczekiwania klientów, często dokonują nielegalnych praktyk polegających na przesunięciu wskaźnika. Część z nas niestety się na to nabiera.
7. Sprawdź numer VIN. Obco brzmiący skrót jest w rzeczywistości skarbnica wiedzy na temat samochodu:marki, roku produkcji czy typu.

A przede wszystkim pamiętaj…
Mimo że wydaje się, ze komis to instytucja jak najbardziej legalna i uczciwa- w przeciwieństwie do prywatnych właścicieli,przedtem warto sprawdzić jej wiarygodność w Krajowym Rejestrze Sądowym.